Skip Global Navigation to Main Content
Skip Breadcrumb Navigation
Ambassador

Ambassador E. Anthony Wayne

Ambassador portrait

Ambassador E. Anthony Wayne

Earl Anthony "Tony" Wayne was nominated by President Obama to be Ambassador of the United States to Mexico on June 9, 2011, was confirmed by the Senate August 2, and arrived in Mexico City to present his credentials on September 11, 2011. 

A career diplomat since 1975, Ambassador Wayne guides one of the largest U.S. Missions in the world, comprised of the embassy in Mexico City, 9 consulates, and 9 consular agencies. The Mission in Mexico includes 29 U.S. government agencies and over 2,700 employees. 

Ambassador Wayne served as Deputy Ambassador in Kabul, Afghanistan from May 2010 until June 2011, functioning as Chief Operating Officer.  From June 2009 until May 2010, Ambassador Wayne served as Coordinating Director for Development and Economic Affairs at the U.S. Embassy in Kabul, where he established the office to coordinate U.S. government, non-military assistance to the Afghan nation.

Ambassador Wayne served as U.S. Ambassador to Argentina from November 2006 to June 2009. 

From June 2000 until June 2006, Ambassador Wayne served as Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs (EB), serving three Secretaries of State.  He oversaw policy development and implementation on post-conflict economic assistance, economic sanctions, international debt, development and economic reform policies, combating terrorism finance, international energy policy, trade, intellectual property and investment policies, international telecommunications policy, international transportation policies, support for U.S. businesses overseas, and efforts to end trade in "conflict diamonds."  He also served as Interim Undersecretary for Economic, Business and Agricultural Affairs for six months in 2005.

For most of the 1990s, Ambassador Wayne worked on European Affairs.  He was Principal Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European Affairs, 1997-2000, and Deputy Assistant Secretary for Europe and Canada, 1996-97.  He was Deputy Chief of Mission at the U.S. Mission to the European Union, 1993-96.  From 1991 to 1993, he was Director for Western European Affairs at the National Security Council.

Ambassador Wayne was Director for Regional Affairs for the U.S. Ambassador-at-Large for Counter-Terrorism from 1989 to 1991.  He took a leave of absence and worked as the National Security Correspondent for the Christian Science Monitor from 1987-89.  Ambassador Wayne served as First Secretary at the U.S. Embassy in Paris, 1984-87. He was Special Assistant to Secretaries of State Haig and Shultz from 1981 to 1983.  During the tenure of Secretary Muskie, he served in the State Department's Executive Secretariat.  Earlier, he was posted as a political officer in Morocco, and in his first position was an analyst of Chinese domestic politics and foreign policy in the Bureau of Intelligence and Research.

The U.S. Senate confirmed Ambassador Wayne to the rank of “Career Ambassador” in 2010.  Also in 2010, he received the Cordell Hull Award for Economic Achievement by Senior Officers.  In 2011, he received the Secretary of Defense Medal for Meritorious Service.  In 2008, Ambassador Wayne was given the Paul Wellstone Anti-Slavery Ambassador of the Year Award for work against trafficking in persons.  He has received the Department of State’s Distinguished Honor Award, a Presidential Distinguished Service Award, and two Presidential Meritorious Service Awards. 

Ambassador Wayne has a Master’s Degree in Public Administration from Harvard University (1984), Master’s Degrees in Political Science from Princeton University (1975) and Stanford University (1973), and a Bachelor’s degree in Political Science from the University of California, Berkeley (1972).  Married since 1977, he has a daughter and son.